Назад

ДОВША ТРИВАЛІСТЬ СНУ – МЕНШЕ СПОЖИВАНИХ КАЛОРІЙ

Достатня тривалість сну може допомогти у боротьбі з ожирінням
Одноцентрове рандомізоване клінічне дослідження показало, що більша тривалість сну призводить до зменшення споживання калорій.
Доктор Есра Тасалі з Чиказького університету разом з колегами зазначили для журналу «JAMA Internal Medicine», що у порівнянні з контрольною групою, люди, які мали надмірну вагу і зазвичай спали менше 6,5 годин за ніч, подовжили тривалість сну в середньому на 1,2 години додатково після консультації зі спеціалістом і у підсумку знизили загальне споживання енергії на 270 ккал/добу.
Тасалі зазначила, що забезпечення достатньої тривалості сну може допомогти у боротьбі з епідемією ожиріння.
За допомогою лабораторних досліджень було виявлено, що недосипання підсилює апетит, збільшує тягу до цукру та шкідливої їжі, а також підвищує ризик зростання ваги.
Це дослідження є першим, яке показує, що збільшення тривалості сну у людей, які недостатньо сплять, зменшує споживання калорій приблизно на 270 ккал/добу, поки вони живуть у звичному домашньому середовищі.
Доктор Марк Розкінд зі Школи громадського здоров’я Джона Хопкінса Блумберга в Балтиморі разом із співавторами в супровідній редакційній статті зазначили, що дані висновки спростовують помилкове уявлення про те, що збільшення тривалості сну призводить до набору зайвої ваги, що в свою чергу покращує розуміння того, як сон впливає на споживання енергії та втрату ваги.
Суспільство на сьогоднішній день залежить від 24-годинної роботи протягом 7 днів на тиждень майже в усіх аспектах життя: охорона здоров’я, транспорт, виробництво, доставка, енергетика, безпека або військові, інформаційні технології та торгівля тощо. Подібне професійне середовище спричиняє недостатність сну та порушення циркадного ритму, що в свою чергу погіршує такі аспекти людської діяльності, як прийняття рішень, пам’ять, спілкування, реакція, увага тощо.
Лікарі мають можливість кожному пацієнту задати питання щодо якості та тривалості сну і згідно з цим, рекомендувати їм певні зміни способу життя. Безпосередньо вирішуючи проблему недостатності сну, порушень циркадного ритму та розладів сну, поширених у суспільстві, можна значно покращити здоров’я населення.
Одна третина населення США повідомила, що спить менше 7-9 годин на добу (тривалість сну, яка рекомендована Американською академією медицини сну та Товариством дослідження сну)
У своєму дослідженні Тасалі разом з колегами оцінили 80 молодих людей з ІМТ від 25,0 до 29,9 кг/м2 і звичною тривалістю сну менше 6,5 годин за ніч. Особам, які відповідали критеріям включення, було проведено полісомнографію, тест на толерантність до глюкози та аналізи крові.
Моделі сну/неспання постійно контролювали за допомогою актиграфії протягом 4-тижневого періоду дослідження. Після 2-тижневого періоду дотримання звичного режиму сну на початковому етапі учасники були рандомізовано розподілені на групу підвищення тривалості сну, яка включала персональні консультації з гігієни сну, призначені для продовження тривалості сну до 8,5 годин, та контрольну групу, яка продовжувала дотримуватися звичному режиму сну.
Первинним результатом була зміна вихідного споживання енергії (оцінюється як сума загальних витрат енергії та зміни запасів енергії в організмі). Дослідники вимірювали загальні витрати енергії за допомогою водного методу з подвійною міткою, аналізу на основі сечі, який замінює атоми водню і кисню у воді зі стабільними ізотопами. Зміна запасів енергії в організмі базувалася на щоденних змінах ваги та складу тіла в результаті подвійної рентгенівської абсорбціометрії.
Середній вік групи становив 28 років, трохи більше половини (51,3%) складали чоловіки. Середній ІМТ становив 28,1 кг/м2.
Інтервенції у режим сну були запроваджені починаючи з 15-го дня дослідження (тривалість сну збільшилася в інтервенційній групі). Протягом дослідження у інтервенційній групі спостерігалося значне збільшення тривалості сну у порівнянні з вихідним рівнем у контрольній групі (1,2 години, 95% ДІ 1,0-1,4, P <0,001). Ефективність сну (відсоток тривалості сну до часу перебування у ліжку) була однаковою для обох груп. Інтервенційна група зменшила споживання енергії у порівнянні з контрольною групою (-270 ккал/добу, 95% ДІ від -393 до -147, P <0,001). Порівнюючи з вихідним показником, контрольна група споживала більше калорій (+114,9 ккал/добу), а інтервенційна група споживала менше на 155,5 ккал/добу. Значного впливу на загальні витрати енергії не спостерігалося. Контрольна група набрала в середньому 0,39 кг, а інтервенційна - втратила 0,48 кг. У всіх учасників зміна тривалості сну обернено корелювала зі зміною споживання енергії ( r -0,41, 95% ДІ від -0,59 до -0,20, P <0,001). Кожне збільшення тривалості сну на 1 годину було пов’язано зі зменшенням загального споживання енергії на 162,2 ккал/добу (95% ДІ від -246,8 до -77,7, P <0,001). Доктор Тасалі з колегами визнали, що дослідження мало декілька обмежень. Збільшення споживання калорій у контрольній групі могло вплинути на результати. Крім того, дослідження не встановило, як можна підтримувати здоровий сон протягом більш тривалого періоду. Дослідження також систематично не оцінювало фактори, які могли вплинути на особливості сну. Однак, дослідники запевняють, що обмеження використання електронних пристроїв виявилося ключовим втручанням. Джерело: Tasali E, et al "Effect of sleep extension on objectively assessed energy intake among adults with overweight in real-life settings: a randomized clinical trial" JAMA Intern Med 2022; DOI:10.1001/jamainternmed.2021.8098.

Залишити відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *