Назад

ДЕМЕНЦІЯ: ЧИ МОЖУТЬ КИШКОВІ БАКТЕРІЇ ВІДІГРАВАТИ ПЕВНУ РОЛЬ?

На тлі зростаючого інтересу до мікробіому з’ясувалось, що мікроорганізми шлунково-кишкового тракту причетні до ще одного стану. Нещодавно дослідники виявили різкі відмінності в рівнях специфічних кишкових бактерій у людей з деменцією.

Наші тіла насичені мікроскопічними формами життя, які присутні на нашій шкірі, у роті, глибоко в наших легенях і, звичайно, в нашій травній системі. Давно відомо, що кишкові бактерії сприяють травленню, але в останні роки стало зрозуміло, що їхній вплив є набагато ширшим. Так, зокрема, вже відомо, що бактерії причетні до таких різноманітних станів, як діабет та шизофренія. Ми справді переживаємо еру мікробіому.

Нещодавно дослідники з Японії проводили дослідження по вивченню питання, чи можуть кишкові бактерії коли небудь допомогти в діагностиці та навіть лікуванні деменції. Доктор Наокі Саджі з Центру комплексної допомоги та досліджень розладів пам’яті при Національному центрі геріатрії та геронтології в Обу, Японія, стояв на чолі цієї групи вчених. Свої висновки дослідники презентували на Міжнародній конференції з інсульту Американської асоціації інсульту 2019 року в Гонолулу, штат Гавайї.

Дослідження фекалій
Дослідники залучили 128 учасників зі своєї клініки. Середній вік становив 74,2 роки, 59% – жінки. Когнітивні здібності оцінювали за допомогою нейропсихологічних тестів, а мозок кожного учасника сканували за допомогою МРТ. Деякі учасники мали встановлений діагноз деменції; інші – ні. Далі вчені проаналізували зразки калу, щоб знайти відмінності.
Як і очікували дослідники, були встановлені чіткі відмінності у вибірках людей з деменцією та тих, хто її не мав. Зокрема, у фекаліях людей з деменцією був підвищений вміст аміаку, індолу, скатолу та фенолу. Цікаво, що індол і скатол, за умови присутності у великих концентраціях, мають інтенсивний фекальний запах але, на диво, при менших концентраціях вони мають квітковий запах; насправді вони зустрічаються в природі серед деяких видів квітів.

Зміна популяції бактерій
У калі учасників з деменцією вчені також встановили значні зміни рівня певних кишкових бактерій. Вони виявили нижчі рівні бактерій роду Bacteroides, які вважаються «хорошими» бактеріями. Бактероїди розщеплюють токсичний рослинний матеріал на цукри, які може використовувати людський організм. Також було продемонстровано, що особи з деменцією мають вищі рівні представників роду Ruminococcus, ніж ті, хто не має деменції.

«Хоча це було лише обсерваційне дослідження, і ми оцінили невелику кількість пацієнтів, співвідношення шансів, безумовно, високе, що свідчить про те, що кишкові бактерії можуть бути мішенню для запобігання деменції». – провідний автор, доктор Наокі Саджі

Це дослідження не перше, яке пов’язує зміни у складі мікробіому з деменцією, але вчені все ще обговорюють, як саме бактерії кишечника впливають на мозок. Деякі автори вважають, що оскільки кишкові бактерії можуть впливати на імунну систему, а отже, і на рівень запалення, це може дати частину відповіді — адже хронічне запалення вже само по собі асоціється із нейродегенеративними станами.

Надія на майбутнє
Деменція викликає величезне занепокоєння. Зараз хвороба Альцгеймера — найпоширеніша форма деменції — вражає приблизно 5,7 мільйона людей у Сполучених Штатах. У всьому світі ця цифра становить близько 47 мільйонів, і, за прогнозами, до 2030 року вона зросте до 75 мільйонів.
Оскільки середня тривалість життя населення США повільно зростає, ймовірно, буде поступово зростати і поширеність деменції. Поки що немає ліків, тому дослідники зосереджені на розумінні процесів, що стоять за хворобою.
Хоча поточне дослідження було невеликим, між зразками калу були помітні відмінності. Дослідники прийшли до висновку, що «мікробіота кишечника є незалежним і сильним фактором ризику деменції».
Майбутні дослідження повинні розмежувати причину та наслідок: чи є відмінності на рівні кишкового мікробіому наслідком деменції, чи зміни у складі кишкових бактерій викликають деменцію?
Це нове інноваційне дослідження дає свіже уявлення та, можливо, потенційний шлях до ранньої діагностики та майбутніх втручань.

Джерело: https://www.medicalnewstoday.com/articles/324320

Залишити відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *