Назад

ГАРЯЧІ ВАННИ ПОКРАЩУЮТЬ РІВЕНЬ ГЛІКОВАНОГО ГЕМОГЛОБІНУ, ІМТ ТА АРТЕРІАЛЬНИЙ ТИСК ПРИ ЦУКРОВОМУ ДІАБЕТІ 2 ТИПУ

В дослідженні впливу теплової терапії на здоров’я виявили, що часті купання у гарячій гідромасажній ванні позитивно впливають на глікемію, кров’яний тиск та масу тіла у хворих на цукровий діабет 2 типу.

 

Доктор Хісаюкі Кацуяма  спеціально для Medscape Medical News повідомив про результати дослідження, які демонструють, що постійні купання у гарячій ванні може мати сприятливий вплив на контроль діабету, гіпертонію та ожиріння.

 

Кацуяма представив висновки у постерній доповіді на щорічній конференції Європейської Асоціації з Вивчення Діабету (EASD) 2020. Дослідження мало вивчити реальний вплив постійного купання у гарячій гідромасажній ванні на контроль діабету 2 типу та інших серцево-судинних факторів ризику.

 

Доктор Кацуяма, з лікарні Конодай, Ічікава, Чіба, Японія, зазначив, що теплова терапія, а саме гаряча ванна, може бути ефективним терапевтичним варіантом для лікування діабету 2 типу в повсякденному житті. Альтернативою впливу теплової терапії можуть бути традиційні дієта та фізичні вправи.

 

Водночас, доктор Люсі Чемберс, керівник відділу дослідницьких комунікацій у Diabetes UK, не поділяла захоплень результатами дослідження.

 

Вона наголосила, що хоча це дослідження свідчить про те, що існує зв’язок між регулярним прийняттям гарячих гідромасажних ванн та покращенням здоров’я людей з діабетом 2 типу, воно дає набагато більше запитань, ніж відповідей.

 

Чемберс додала, що можливо, люди, які частіше купаються, дотримуються здорового способу життя, а також є більш фізично активні. Дослідження не висвітлює цей зв’язок. У звіті Diabetes UK Чемберс написала, що з цього дослідження неможливо сказати, чи може купання принести користь вашому здоров’ю.

 

Велике дослідження понад 1000 учасників

Раніше не проводили великих досліджень, які б розглядали вплив купання у гарячій ванні на метаболічні показники пацієнтів з діабетом.

 

Одне когортне дослідження у Фінляндії показало, що частота купання в сауні була зворотно асоційована зі смертністю від серцево-судинних захворювань у дорослих середнього віку. Доктор Катцуяма додав, що попереднє невелике дослідження пацієнтів з діабетом показало значне зниження рівня глюкози та глікованого гемоглобіну (A1c). Він пояснив, що у більшості будинків Японії, де купання є традиційною і звичною практикою, є гідромасажні ванни, що підштовхнуло до  проведення реального дослідження.

 

Кацуяма разом з колегами вивчали частоту купання у гідромасажній ванні, використовуючи опитувальник, який самостійно заповнювали 1297 пацієнтів із діабетом 2 типу, регулярно відвідуваючи лікарню Конодай протягом 6 місяців.

 

Вони провели антропометричні вимірювання та використали результати аналізів крові для виявлення зв’язку між використанням гарячої ванни та різними змінними. Пацієнтів розділили на три групи за частотою купання:

  • група 1, ≥ 4 ванни на тиждень;
  • група 2, 1- <4 ванни на тиждень;
  • група 3, <1 ванни на тиждень.

 

Середній вік становив 67 років, вага – 67 кг, ІМТ – 25,9 кг / м2 , A1c – 7,2%. Чоловіків було більше, ніж жінок (713 і 584 відповідно).

 

У групі 1 було 693 учасники (≥ 4 ванни на тиждень), у групі 2 – 415 (1- <4 ванни на тиждень) і 189 – у групі 3 (<1 ванни на тиждень).

Середня частота купання становила 4,2 рази на тиждень, а середня тривалість купання – 16 хвилин.

 

Вага тіла, ІМТ, окружність талії, діастолічний артеріальний тиск та A1c були значно кращими в групі 1 у порівнянні з групою 3.

 

Вплив частоти купання в гідромасажній ванні на метаболічні параметри:

Метаболічний параметр Група 1
≥ 4 ванни на тиждень
Група 2
1- <4 ванни на тиждень
Група 3
<1 ванни на тиждень
Значення Р
Вага тіла, кг 66.2 67.1 70,0 .026
ІМТ, кг / м 2 25.5 26,0 26.7 .025
Обхват талії, см 92 94 101 .012
Діастолічний АТ, мм рт ст. 73 75 77 .001
A1c,% 7.10 7.20 7.36 .012

 

Чи відповідає теплова стимуляція за сприятливий вплив для здоров’я?

Кацуяма зазначив: дослідження на тваринах демоснтрують, що теплова стимуляція може покращити чутливість до інсуліну та збільшити витрати енергії, аналогічні зміни спостерігаються під час фізичних вправ.

Він також додав, що купання у гідромасажній ванні може бути особливо корисним для пацієнтів, які не можуть займатися фізичними вправами. Його можна розглядати і у вигляді способу профілактики діабету і різного роду ускладнень, а також для запобігання серцево-судинним захворюванням.

 

Кацуяма зазначив, що ключовим аспектом була велика кількість учасників у порівнянні з попередніми дослідженнями.

 

Були також певні обмеження, обумовлені характером дослідження поперечного перерізу, яке означає, що не можна гарантувати причинно-наслідковий зв’язок, а також різні невраховані фактори, такі як дієта та інші компоненти способу життя, які можуть впливати на результати.

 

Доктор Кацуяма підсумував, що для підтвердження сприятливого впливу теплової терапії потрібно добре розроблене перспективне дослідження.

 

Залишити відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *