Назад

ВПЛИВ РІЗНОМАНІТНОЇ ФІЗИЧНОЇ АКТИВНОСТІ НА ГЛІКЕМІЧНИЙ КОНТРОЛЬ ТА ІНСУЛІНОРЕЗИСТЕНТНІСТЬ ПРИ ПЕРЕДДІАБЕТИЧНОМУ СТАНІ

Для того, щоб рекомендувати оптимальний тип фізичної активності для профілактики цукрового діабету 2 типу, дослідники порівнювали різноманітні фізичні вправи  для визначення їх впливу на глікемічний контроль та резистентність до інсуліну.

МЕТОДИКА ДОСЛІДЖЕННЯ:

Для дослідження лікувального ефекту аеробного тренування (AT), силового тренування (СТ) або контрольного тренування (КТ) при переддіабеті аналізували результати досліджень з бази даних «PubMed», «Embase», «SPORTDiscus» і «Cochrane Library». Індекс маси тіла (ІМТ), оцінка індексу інсулінорезистентності згідно моделі гомеостазу (HOMA-IR), рівень глюкози в крові натщесерце (FBG), рівень глікованого гемоглобіну (HbA1c), а також рівень інсуліну в крові були використані в якості основних показників для отримання результатів. Статистичні дані була розраховані для оцінки неоднорідності в межах досліджень. Модель з фіксованими або випадковими ефектами була використана для об’єднання даних на основі значущих або незначущих неоднорідностей. Тест на узгодженість було проведено за допомогою окремого аналізу порівняння для кожної з груп.

РЕЗУЛЬТАТИ:

Загалом було включено 13 досліджень, які відповідали визначеним критеріям. Результати прямого мета-аналізу показали, що аеробні або силові тренування (АТ або СТ) можуть значно знизити рівень HbA1c в осіб з переддіабетом у порівнянні з контрольним тренуванням (КТ) (AТ проти КT: стандартизована середня різниця (ССР) = – 0,6739, 95% довірчий інтервал (ДІ) = -0,9424 до -0,4055); (для СT проти КT: ССР = -1,0014, 95% ДІ -1,3582 до -0,6446). Результати мережевого мета-аналізу показали, що між чотирма порівняннями не було статистичних відмінностей з урахуванням усіх вищезгаданих показників, за винятком зниження рівня HbA1c (ССР = – 0,75, 95% ДІ = -1,31 до -0,19) і HOMA-IR (ССР = -1,03, 95% ДІ = -1,96 до -0,10) для групи AT у порівнянні з групою КT. Крім того, пацієнти з переддіабетичним станом у групі AT+СT продемонстрували кращий контроль ІМТ, рівня інсуліну та глюкози натщесерце, аніж в інших групах фізичної активності.

ВИСНОВОК:

Групи AТ, AТ+СT, а також група СT сприятливо впливали на резистентність до інсуліну та глікемічний контроль у пацієнтів з переддіабетом. За наявними даними, АТ або АТ+СТ переважно рекомендовані для профілактики діабету, хоча подальші дослідження можуть розкрити СТ як більш ефективну та багатообіцяючу терапію для пацієнтів з переддіабетичним станом. Дослідники також вважають, що користь від усіх видів фізичної активності залежить від її інтенсивності.

Джерело:

Huang, L., Fang, Y. & Tang, L. Comparisons of different exercise interventions on glycemic control and insulin resistance in prediabetes: a network meta-analysis. BMC Endocr Disord 21181 (2021).

Залишити відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *