Назад

Вперше в Україні представлені результати масштабного національного дослідження актуального харчування українців.

16 жовтня 2019 року з нагоди Міжнародного дня харчування на майданчику платформи «ПроЗдорове» відбулася офіційна презентація результатів національного дослідження актуальної структури харчування українців. Дане дослідження є безпрецедентним для України.

В дослідженні взяли участь 1232 особи віком від 1 до 60 років. Вибірка – репрезентативна міському населенню України за критеріями: вік, стать, тип населеного пункту, регіону. Учасники дослідження не лише заповнювали щоденники харчування, але й протягом 7 днів фіксували на фото фактично спожиті страви для верифікації фактичних даних. В рамках дослідження був вперше створений перелік з понад 800 продуктів та страв, які найчастіше споживаються українцями. Кожна з цих страв пройшла нутрієнтну оцінку, що дає змогу говорити не лише про відповідність українській «Здоровій Тарілці», але й аналізувати наслідки таких дій для здоров’я населення в цілому.

Методологія дослідження розроблялась та узгоджувалась за участі локальних та глобальних експертів у сфері харчування. Експертизу дослідження забезпечувало провідне професійне об’єднання у сфері дієтології – Асоціація дієтологів України. Дане дослідження проводилось міжнародною дослідницькою компанією «ІПСОС» за ініціативи компанії Данон в Україні.

Детальні висновки були представлений громадськості Президентом Асоціації дієтологів України, Олегом Швецем. Він розповів про уподобання українських громадян, їх стиль та звички харчуватися в повсякденному житті.

Завдяки дослідженню, вперше вдалося визначити об’єктивний рівень вживання солі, який значно перевищує рекомендований, починаючи з раннього дитячого віку. Це обумовлює прихильність до солоних страв протягом життя. Дорослі чоловіки споживають більше ніж вдвічі, а жінки майже вдвічі більше рекомендованих 5 грамів, що зумовлює збільшення кров’яного тиску та ризику пов’язаних з ним інфарктів та інсультів.

За результатами дослідження, був встановлений низький рівень споживання натуральних харчових продуктів, які мають доведену користь для здоров’я – овочів, фруктів та ягід, бобових, горіхів, риби та молочних продуктів. Як наслідок, це зумовлює дефіцити важливих вітамінів та мінералів. Наприклад, діти дошкільного віку отримують на 11% менше рекомендованої кількості кальцію, а підлітки недоотримують 21% добової норми цього мінералу. У дорослих спостерігається низький рівень надходження магнію та вітамінів А, С, Е. Нестача цих важливих харчових речовин погіршує стан здоров’я та якість життя українців.

Збільшується з віком і споживання найбільш некорисного джерела калорій – вільного цукру. Діти усіх вікових груп споживають забагато цукру: в середньому діти молодшого віку (1-3 роки) споживають 47 грамів цукру на день; діти дошкільного віку – 56 грамів, школярі та підлітки – 67 грамів вільного цукру на день. Нагадаємо, що згідно рекомендацій щодо здорового харчування дорослих, максимально допустимою кількістю споживання вільного цукру для дорослої людини є 50 грамів на добу.

Окрім цукру, діти різних вікових груп та дорослі вживають забагато борошняних виробів, картоплі, насичених жирів, що сприяє набору зайвої ваги із зростанням ризику небезпечних хронічних захворювань – цукрового діабету, атеросклеротичних уражень серцево-судинної системи та раку.

В той же час, українські діти споживають невелику кількість молочних продуктів – у середньому 185 мл на добу. Особливо низьким виявився рівень вживання таких продуктів у підлітків – лише 155 мл щодня. Це становить менше 1 порції на день порівняно з загально рекомендованими 2-3. Не є прикладом для наслідування і дорослі українці, споживаючи неналежно мало молочних продуктів усіх категорій (в середньому 140 грамів на день) порівняно з рекомендованими.

Експерт наголосив: «Харчування є головним постійним фактором впливу на здоров’я дітей та дорослих. Збалансоване здорове харчування утримує ризик захворювань на мінімально можливому рівні. Вже сьогодні ефективні інформаційні, освітні та законодавчі програми та інтервенції мають бути створені та реалізовані для усунення недоліків у харчуванні українців різного віку».

Залишити відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *