Викриття міфів про жирні молочні продукти Новини,Рекомендації по харчуванню

146

У всьому світі дуже поширена думка про те, що жирні молочні продукти менш корисні, ніж їх еквіваленти з низьким вмістом жиру, проте це ствердження може бути всього лише міфом. Підтвердження цього означає, що ви можете перекусити жирною молочною їжею — сиром, цільним молоком, жирним йогуртом — із задоволенням і без провини перед собою.

 

Протягом багатьох років ми вірили, що жири, які містяться в молочних продуктах, можуть завдати шкоди нашому здоров’ю. Але ця загальноприйнята позиція була поставлена ​​під сумнів зростаючим числом досліджень, які передбачають, що вживання молочних жирів або не несе негативного ефекту, або навіть має протективний ефект щодо ризику серцево-судинних захворювань, інсульту, діабету, збільшення ваги і раку.

 

Одне з останніх досліджень вказує на можливість того, що, хоча б один тип молочного жиру пов’язаний зі зменшеним ризиком серцевих захворювань та інсульту — проте це може бути врівноважено асоціацією з підвищеним ризиком смерті від інших причин.

 

Довгострокове дослідження маркерів споживання молочного жиру

Молочні жири — це в основному насичені жирні кислоти, які впливають на рівень ліпідів в крові, глюкози і інсуліну, в тому числі і резистентність до інсуліну.

 

У цьому дослідженні вивчався зв’язок між рівнем трьох жирних кислот з молочних продуктів у кровотоці і загальною смертністю, смертністю від конкретних причин і ризиком серцево-судинних захворювань (ССЗ) серед літніх людей. Рівні в крові трьох жирних кислот (пентадеканова кислота [15:0], гептадеканова кислота [17:0] і транс-пальмітолеінова кислота [транс-16:1n — 7]) є хорошим показником споживання молочних жирів.

 

Дослідники зареєстрували 2907 дорослих американців у віці 65 років і старше, що не мали в анамнезі захворювань серця або інсульту на початку дослідження. Потім вони стежили за учасниками протягом 22 років і реєстрували будь-які випадки смерті, серцеві напади та інсульти. Рівні жирних кислот в крові вимірювали на початку дослідження, а також через 6 і 13 років.

 

Споживання молочних жирів не асоціювалось зі збільшенням смертності

Автори оцінили кілька факторів ризику, які можуть збільшити показники смертності серед людей похилого віку, включаючи стать, вік, освіту, спосіб життя, рівень здоров’я і дієтичні фактори. Після врахування цих факторів ризику вони не виявили ніякого зв’язку між рівнем трьох жирних кислот і загальною смертністю.

 

І навіть навпаки, був помічений зв’язок зі зниженим ризиком смерті від серцево-судинних захворювань та інсульту

Підвищення рівня в крові однієї з жирних кислот, гептадеканової кислоти 17:0, було пов’язано зі зниженням смертності від заворювань серця та інсульту. Люди з найвищим рівнем цієї жирної кислоти мали на 23% нижчий ризик смерті від серцево-судинних захворювань або інсульту, ніж люди з найнижчими рівнями. Асоціація виявилася найсильнішою щодо смертності від інсульту. Люди з високим рівнем гептадеканової кислоти мали на 42% менший ризик смерті від інсульту, ніж люди з найнижчими рівнями. За словами авторів, результати були схожі у чоловіків і жінок.

 

«Більш висока концентрація гептадеканової кислоти в плазмі крові була пов’язана зі зниженням смертності від ССЗ, особливо від інсульту …» — де Олівейра Отто і ін., 2018

 

Речовини в молочних продуктах можуть знизити ризик інсульту

Поживні речовини молочних продуктів, включаючи кальцій, вітамін D, фосфор і калій, можуть допомогти знизити артеріальний тиск і запобігти утворенню тромбів, що може знизити ризик розвитку інсульту. Насичені жирні кислоти, що містяться в молочних продуктах, також підвищують рівень «корисного» холестерину (холестерину ЛПВЩ), який може допомогти запобігти крихкості кровоносних судин у мозку і їх схильності до розриву.

 

Автори вважають, що необхідні додаткові дослідження, щоб спробувати з’ясувати, як молочні жири можуть знизити ризик смерті від інсульту.

 

Смертність від інших причин вимагає подальшого дослідження

З іншого боку, гептадеканова кислота 17:0, на відміну від двох інших жирних кислот, була пов’язана з більш високим ризиком смерті від інших причин. Люди з найвищим рівнем цієї жирної кислоти мали на 27% більший ризик смерті від інших причин, ніж люди з найнижчими рівнями.

 

Автори вважають, що цей зв’язок не пов’язаний з якою-небудь конкретною причиною смерті і потребує подальшого розслідування.

 

Споживання молочного жиру не було пов’язано із загальним ризиком захворювань серця і випадками інсульту

Коли дослідники вивчили ризик смертельних і нефатальних захворювань серця і випадків інсульту, вони не виявили ніякого зв’язку між ними і трьома жирними кислотами.

 

Це говорить про те, що жирні молочні продукти можуть бути не такими шкідливими для нашого серця і кровоносних судин, як вважалося раніше.

 

Джерело: de Oliveira Otto MC, Lemaitre RN, Song X et al. Serial measures of circulating biomarkers of dairy fat and total and cause-specific mortality in older adults: the Cardiovascular Health Study. Am J Clin Nutr. 2018;108:476-484.

 

Викриття міфів про жирні молочні продукти
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *