ВЖИВАННЯ СОЛІ. ВПЛИВ НА ЗДОРОВ’Я. Новини,Рекомендації по харчуванню

Salt wars

Доктор Майкл Джейкобсон запевняє, що це повинно привертати не меншу увагу ніж  споживання жиру або цукру.

 

Майкл Джейкобсон в своїй останній книзі «Війна із сіллю. Боротьба з основною причиною смерті в американській дієті» зазначив, що вміст цукру і жиру (зокрема, транс жиру) в продуктах були обмежені, але вміст солі – залишається без аналогічних регуляцій.

Хоча сіль є повсякденним інгредієнтом в американській дієті і присутня у перероблених продуктах харчування та стравах у мережевих ресторанів,  необхідних обмежень запроваджено не було, незважаючи на відому шкоду надмірного споживання солі, включаючи ризик виникнення серцево-судинних захворювань.

 

MedPage Today поговорили з Джейкобсоном про його останню книгу та його сподівання на застопорені у 2016 році добровільні рекомендації FDA (U.S. Food and Drug Administration – Адміністрація з контролю за харчовими продуктами та лікарськими засобами у США) щодо зменшення споживання солі.

 

Це інтерв’ю було відредаговано та скорочено для представлення завершених думок.

 

MedPage Today: Що спонукало вас до публікації книги «Війни із сіллю» ?

 

Джейкобсон: Я працюю із проблемою харчової солі з 1977 року, і відсутність прогресу мене дуже засмучує. Компанії зробили занадто мало для зменшення вмісту солі у своїх продуктах. FDA щось намагалося зробити, але це було неефективним. Я хотів спробувати дати цьому питанню, яке не є найвидатнішим питанням у галузі охорони здоров’я, поштовх у правильному напрямку.

 

MedPageToday: Чому не було прогресу?

 

Джейкобсон: Представники CSPI (Center for Science in the Public Interest – Центр науки в інтересах суспільства) вперше звернулись до FDA з проханням встановити обмеження на вміст натрію в 1978 році. Петиція обговорювалася кілька років, і на початку 1980-х років голова комісії FDA заявив, що Адміністрація закликає харчову промисловість знизити вміст натрію, але не буде приймати нормативні акти. Ситуація не змінилася, і CSPI знову звернувся до FDA з цим же проханням у 2005 році.

Нарешті, в 2010 році Інститут Медицини [нині Національна Академія Медицини] видав звіт, в якому зазначив, що моделі харчування з високим вмістом натрію (харчової солі) є шкідливими. Інститут Медицини рекомендував FDA встановити обов’язкові обмеження натрію для різних харчових продуктів, причому ці ліміти мали з роками поступово знижуватись.

Після цього звіту FDA заявила, що не буде розробляти обов’язкові обмеження, а зазначать певні добровільні настанови. Це зайняло шість років, але FDA нарешті запропонувала добровільні настанови в 2016 році. Через чотири з половиною роки ці запропоновані настанови все ще там і не є остаточно затвердженими.

 

MedPageToday: Деякі дослідження щодо впливу споживання солі на здоров’я суперечливі, наприклад, дослідження Mente et al. опубліковане у  JAMA (The Journal of the American Medical Association – Журнал Американської медичної асоціації) близько десяти років тому. Який нині консенсус у науковому співтоваристві?

 

Джейкобсон: Є купа досліджень, які вказують на те, що зниження вживання солі насправді може бути небезпечним. Всі вони є спостережними дослідженнями, які вивчають споживання солі на великих контингентах людей та ризики виникнення серцевих захворювань та інсульту.

 

Ці дослідження вказують на J-подібну криву, де найнижчий ризик  виявлено при споживанні приблизно 7,5-8,75 г солі на добу. Вони виявили вищий ризик серцево-судинних захворювань при нижчих рівнях натрію, рівнях, рекомендованих ВООЗ, Американською Асоціацією Серця (ААС) та урядом США (менше 5 г солі на день), а також при значно вищих рівнях споживання натрію, близько 12,5 г на день.

Коли недосвідчена людина знайомиться з результатами таких досліджень, то вони виглядають вражаюче. Цікаво, що як правило, такі дослідження фінансуються не промисловістю, а державними установами.

 

ААС та Національна Академія Медицини не сприймали ці дослідження серйозно з кількох причин. Ймовірно, найважливішою причиною є те, що дослідники розглядали споживання солі лише одну добу, на початку дослідження. За одну добу не можна нічого виявити, оскільки невідомо, що людина буде їсти протягом наступних п’яти, десяти або двадцяти років.

 

Критики досліджень також помітили, що непропорційна кількість людей, які споживали меншу кількість натрію, вже мали такі захворювання, як рак або серцеві захворювання. Можливо, ці люди навмисно знизили вживання  солі, тому що захворювання стимулюють людей це зробити.

 

Але надалі було проведено інші дослідження із тривалим спостереженням. У дослідженні TOHP (Дослідження з вивчення профілактики гіпертензії) деякі люди дотримувались дієти з низьким вмістом солі, а інші споживали набагато більшу її кількість. Люди, які споживали менше 5,75 г на день (іншими словами, ті, хто виконував рекомендації професійних асоціацій та Уряду щодо споживання натрію), мали менший ризик серцевого нападу та інсульту. Тож це була не J-подібна крива, а більш лінійне відношення.

Одним із моїх намірів у книзі є покласти кінець уявленням, що  значне зниження споживання солі насправді може бути небезпечним.

 

MedPageToday: Як дієта з високим вмістом натрію впливає на здоров’я та на Систему Охорони Здоров’я США?

 

Джейкобсон: Економісти, які працюють у галузі охорони здоров’я підрахували, що велике споживання солі може бути пов’язане із близько 100 000 передчасних смертей на рік. Це справді була тиха пандемія, яку ми самі створили. Препарати від гіпертонії не вирішили проблему, і медичні витрати були також величезними (від 10 до 20 мільярдів доларів непотрібних витрат, через те, що люди споживають забагато солі).

 

Міністерство охорони здоров’я та соціальних служб у 2013 році провело дослідження, в якому виявили, що дієти з високим вмістом солі спричиняють втрату продуктивності життя (захворюваність або смертність), яка становить 20 мільйонів доларів за 20 років.

 

MedPageToday: Ви зауважили, що сіль не привертає такої уваги, як споживання цукру та жиру. Чому?

 

Джейкобсон: Що стосується цукру, близько 10-15 років тому було багато досліджень, які встановили зв’язок між високим споживанням цукру, особливо солодких напоїв, із ожирінням. Враховуючи епідемію ожиріння, це було своєрідною «бомбою». Це стимулювало нові дослідження і привернуло увагу громадськості.

 

З транс жирами, які були заборонені близько п’яти років тому, була просто величезна активність (починаючи від New York Times і закінчуючи комедійними шоу вночі).

 

MedPageToday: Що, на вашу думку, читачі повинні зрозуміти, прочитавши вашу книгу?

 

Джейкобсон: Читачі повинні знати, що все не змінюється миттєво. Вони можуть або чекати, поки промисловість знизить рівень солі в їжі, або можуть зробити це самі. Вживаючи більше натуральної їжі, рідше відвідуючи кафе та ресторани й уважно читаючи вміст солі в продуктах, можна отримати дієту з нормальним вмістом натрію, яка не буде шкідливою для вашого здоров’я.

Посилання на книгу: https://mitpress.mit.edu/books/salt-wars

ВЖИВАННЯ СОЛІ. ВПЛИВ НА ЗДОРОВ’Я.
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *