Назад

ВЖИВАННЯ ДІЄТИЧНИХ ДОБАВОК З БІОТИНОМ – МОЖЛИВІ ВПЛИВИ НА ПОКАЗНИКИ ЛАБОРАТОРНИХ ТЕСТІВ

Біотин (вітамін B7 ) присутній у значній кількості у харчуванні. Окрім вагітності, дієтичні добавки з його вмістом мають досить обмеженні показання для призначення.

Значний дефіцит вітаміну B7 може негативно вплинути на ріст волосся. На жаль, існує мало підтверджень, що вживання біотину приносить користь волоссю, нігтям та шкірі. Однак це не зупиняє людей вживати біотинові саплементи.

Середня добова потреба у біотині становить від 30 до 100 мкг на добу. Лосось, яловичина, яйця та мигдаль є природніми джерелами вітаміну В7, але біотинові добавки можуть містити до 10000 мкг в одній таблетці.

Чи варто турбуватись про надлишок біотину?

Високі дози вітаміну В7 не є токсичними, якщо вас не турбує, коли ваша сеча стає неоново-жовтою, оскільки організм виводить надлишок біотину, але багато імуноферментних аналізаторів використовують його як маркер для тестування із використанням антигенів та антитіл. Надлишок біотину може впливати на точність тестів.

Дві найпоширеніші взаємодії:

  • Тести для визначення функції щитоподібної залози. Вживання вітаміну В7 може симулювати тест з показниками гіпертиреозу: низьким ТТГ, високими Т3 та Т4, і навіть може показати хибно-позитивний тест на антитіла щитоподібної залози. Перш ніж підозрювати хворобу Грейвса, потрібно з’ясувати історію вживання дієтичних добавок з біотином.
  • Тропонін. Надмірне вживання біотину може призвести до хибно-негативного тропонінового тесту (коли рівень тропоніну може бути нормальним, а насправді ризик порушення коронарного кровообігу є високим). Якщо пацієнт не переносив інфаркту, але тропонін негативний, необхідно також виключити вживання біотинових добавок.

Те, про що необхідно пам’ятати:

  • Кількість біотину у мультивітамінних комплексах, як правило, недостатня для впливу на результати тестів, але його кількість у спеціалізованих комплексах становить понад 1000 мкг або 1 г – що є пороговою дозою.
  • Період напіввиведення біотину становить < 24 годин. Необхідно знати, чи вживав пацієнт високу дозу біотину менше ніж за 24 години до тестування.
  • Оскільки тести для визначення функції щитоподібної залози в первинній медичній допомозі замовляють дуже часто, необхідно регулярно повідомляти пацієнтам про те, щоб вони уникали вживання біотину протягом 24 годин до тестування.

Не всі компанії, які виробляють імуноферментні аналізатори, використовують біотин як маркер, але в даний час близько 60% використовують саме його. Експерти прогнозують, що зі зростаючою кількістю біотинових добавок,  лабораторії шукатимуть інші реагенти для того, щоб уникнути цього поширеного впливу на точність тестів.

Дієтичні добавки з біотином, які продаються без рецепта, особливо у високих дозах (≥5 мг / добу, в 166 разів більше, ніж зазначено в загальних дієтичних рекомендаціях – 30 мкг/добу), є широко доступними та продаються в якості, наприклад, засобів для стимулювання росту волосся і нігтів. Американська адміністрація з контролю над продуктами харчування та ліками (FDA) у 2017 році попередила, що вживання біотинових добавок з високим дозуванням може заважати точності лабораторних тестів.

Посилання на оригінальну публікацію:

https://jamanetwork.com/journals/jama/articleabstract/2769254

 

Залишити відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *