Ми не схильні згадувати про кістки, коли мова йде про підготовку наших дітей до довгого і здорового життя. Але дитинство і підлітковий вік найкращий час для того, щоб зосередитись на їх здоров’ї, оскільки майже вся наша кісткова маса будується протягом цих перших років. Діючи зараз, можна розраховувати на міцність кісток у дорослому віці і запобігти переломам у більш старшому віці.
А чи є найкращий спосіб знайти правильний шлях для формування супер-сильних кісток? Так, — заохочуйте дітей їсти здорову їжу і робити багато фізичних вправ, саме про це стверджують автори даної статті.
Молочні продукти є скарбницею поживних речовин, які необхідні для росту кісток, включаючи кальцій, білки, магній, калій, цинк і фосфор. Велика кількість фізичних вправ під час дитинства також визнається важливим чинником побудови міцних кісток.
Автори досліджували групу маленьких дітей в Бразилії, щоб дізнатись більше про вплив молочних продуктів і фізичних навантажень на міцність кісток, що корелює з мінеральною щільністю кісткової тканини (МЩКТ), і з’ясувати, чи є якісь відмінності між хлопчиками та дівчатами.
Більш високе споживання молока асоціювалось з вищою МЩКТ
Дослідники вивчили харчування дітей у віці 4, а потім й 6 років. Вони виявили, що 4-річні хлопчики пили молоко частіше, ніж 6-річні, але цей недолік компенсувався 6-річними хлопчиками більшим споживанням йогурту та сиру.
Для вимірювання МЩКТ було проведено сканування, коли діти досягли 6 років. Більш високий добовий рівень споживання молочних продуктів асоційувався з вищою МЩКТ по всьому тілу та МЩКТ хребта (нижній частині спини) як у хлопчиків, так і у дівчат. Цей зв’язок був найбільшим серед дітей, що їли щонайменше три порції молочних продуктів щодня.
Вправи з вагою допомагають будувати міцні кістки
Ми знаємо, що м’язи стають сильнішими, коли ми їх застосовуємо, те саме відбувається і з кістками. Незважаючи на те, що будь-яка фізична активність корисна для загального здоров’я, для формування кістки особливо корисна така активність, як біг, сходження, стрибки і ходьба. Навантаження, яке під час виконання цих вправ передається на кістки, особливо на ділянки, що утримують вагу, зокрема поперековий відділ хребта, робить їх міцнішим.
Під час дослідження фізичну активність вимірювали у 6-річних дітей за допомогою пристрою, який кріпився до зап’ястя дитини. Більш високі рівні фізичної активності, виміряні за його допомогою (загальна фізична активність і час, проведений у помірній та енергійній фізичній активності), асоціювались з більш високим показником МЩКТ всього тіла і поперекового відділу хребта у хлопчиків і МЩКТ поперекового відділу хребта у дівчат.
Споживання молочних продуктів і ФА (фізична активність) однаково важливі для МЩКТ у дитинстві. ”- Bielemann et al, 2018.
Автори прийшли до висновку, що більш високе споживання молочних продуктів і більш високий рівень фізичної активності у 4–6-річних дітей були пов’язані з більшою МЩКТ у 6-річному віці. Як кажуть автори, молочні продукти та фізична активність виявляють свій вплив на МЩКТ незалежно один від одного.