Назад

АНТИБІОТИКИ ПІСЛЯ ПОЛОГІВ ТА МІКРОБІОМ ПЛОДА

В останні роки література вибухнула публікаціями, що стосуються переваг мікробного різноманіття в людській екосистемі, адже його зменшення може мати суттєві наслідки.

Власно це було продемонстровано в попередньому дослідженні, яке показало, що діти віком до 6 місяців, які отримували антибіотики широкого спектру дії, можуть мати більшу вагу, ніж однолітки у 2-річному віці. Чим раніше вони отримували антибіотики, тим більше набирали ваги, особливо хлопчики.

Що станеться, якщо антибіотики давати матері не перед пологами, а в перипологовому періоді?

Хоча це дослідження не розглядало довгострокові наслідки для здоров’я, такі як ожиріння, воно показало, що матері, які отримували антибіотики після пологів, мали меншу вертикальну (від матері до дитини) передачу мікробіому. З 20 пар мати-дитина аналізували результати генетичного секвенування зразків калу у 10 пар мати-дитина, які отримували на тлі споживання антибіотики після пологів, і 10 пар, які не отримували антибіотики. У тих, хто не отримував антибіотики після пологів, вертикальна передача бактерій становила 72% порівняно з 25% у тих, хто отримував антибіотики.

 

Що це значить?

У цьому дослідженні було зроблено два ключові висновки. Один з них полягає в тому, що коли відбувається зменшення вертикальної передачі бактерій від матері, формуються умови для збільшення ймовірності горизонтальної колонізації дитини з інших біологічних джерел, знайдених у лікарнях. І це далеко не ідеальна ситуація. Хоча піхва і шкіра є важливими джерелами вертикальної передачі, материнський кишечник є основним джерелом бактерій, які заселяють дитину. Зменшення цього різноманітного джерела мікробіому від матері може поставити новонародженого під загрозу.

Вам потрібно побачити лише один випадок неонатального сепсису, щоб оцінити важливість застосування антибіотиків після пологів у матерів, які мають стрептококк групи В. Але рекомендації, які заохочують застосування універсальних перинатальних антибіотиків для цього стану, можливо, потребують переоцінки, оскільки ми отримуємо додаткові знання про їх вплив на подальше життя дитини.

Джерело: Saari A, Virta LJ, Sankilampi U, Dunkel L, Saxen H. Antibiotic exposure in infancy and risk of being overweight in the first 24 months of life. Pediatrics. 2015;135(4):617-626. https://pediatrics.aappublications.org/content/135/4/617.long

Залишити відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *