Назад

РЕГУЛЯРНИЙ ПРИЙОМ ВІТАМІНУ D АСОЦІЙОВАНИЙ ЗІ ЗНИЖЕННЯМ РИЗИКУ ВИНИКНЕННЯ МЕЛАНОМИ

Фінські дослідники стверджують, що люди, які регулярно споживають дієтичні добавки із вмістом вітаміну D, значно рідше страждають на злоякісну меланому або на будь-який тип раку шкіри, у порівнянні з тими, хто не вживає вітамін D. Дослідники також виявили тенденцію до користі від нерегулярного використання.

У дослідженні, результати якого опубліковані 28 грудня 2022 року, взяли участь майже 500 осіб, які відвідували дерматологічні клініки і повідомляли про прийом дієтичних добавок з вітаміном D.

Респонденти, які регулярно приймали вітамін D спостерігали значне зниження ймовірності виникнення меланоми, її ризик зменшувався на 55%. Натомість, нерегулярне вживання вітаміну D було пов’язане з менш значним зниженням  ризику (- 46%). Спостерігалося аналогічне зниження вірогідності виникнення всіх типів раку шкіри.

Проте провідний автор дослідження доктор Ілкка Т. Харвіма з кафедри дерматології університету Східної Фінляндії та Університетської лікарні Куопіо, Фінляндія, зауважив, що дане дослідження має обмеження.

Незважаючи на контроль за певними можливими інтервенційними факторами, все ще можливо, що деякі інші, ще неідентифіковані або неперевірені фактори можуть впливати на поточний результат.

Отже, причинно-наслідковий зв’язок між вітаміном D і меланомою не може бути підтверджений результатами цього спостереження.

Доктор Харвіма зауважив, що навіть якщо зв’язок буде доведено, питання про оптимальну дозу вітаміну D для того, щоб він мав сприятливий ефект, залишається відкритим.

Допоки ми не отримаємо більше даних, слід дотримуватися національних рекомендацій щодо споживання вітаміну D.

ЗРОСТАННЯ ЗАХВОРЮВАНОСТІ НА МЕЛАНОМУ:

Автори зазначають, що захворюваність на злоякісну меланому шкіри та інші види раку шкіри зростає у західних популяціях, особливо в осіб із пригніченим імунітетом, і автори пояснюють дане зростання підвищеним впливом ультрафіолетового випромінювання.

У той час як вплив ультрафіолетового випромінювання є добре відомим фактором ризику виникнення пухлин шкіри, публічні кампанії із закликами уникати сонячних променів, ймовірно, можуть провокувати дефіцит вітаміну D внаслідок обмеження його фізіологічного утворення.

Дослідники переглянули записи 498 пацієнтів віком від 21 до 79 років у дерматологічній амбулаторній клініці, які, на думку досвідченого дерматолога, мали ризик розвитку будь-якого типу раку шкіри.

Серед цих пацієнтів, 295 осіб мали в анамнезі злоякісні новоутворення шкіри в минулому або на даний час, у 100 діагностували меланому, у 213 — базальноклітинний рак і у 41 — плоскоклітинний рак. Ще 70 осіб мали рак іншої локалізації, включаючи рак молочної залози, простати, нирок, сечового міхура, кишечника та крові.

Підгрупа пацієнтів з ослабленим імунітетом, яка складалася з 96 осіб, розглядалася окремо.

Решта 402 пацієнти на основі їх власних повідомлень про використання пероральних форм вітаміну D були розподілені на тих, хто зовсім не приймає вітамін D (n = 99), нерегулярних (n = 126) і регулярних споживачів (n = 177).

Регулярний прийом вітаміну D асоціювалося з вищою освіченістю (P = 0,032), менш частою роботою на свіжому повітрі (P = 0,003), меншою частотою куріння (P = 0,001) і більш частим перебуванням в солярії ( P = 0,002).

Суттєвого зв’язку між використанням вітаміну D і фотостарінням, актинічним кератозом, невусом, базально- або плоскоклітинною карциномою, індексом маси тіла або самооцінюваного впливу сонячного світла або сонячних опіків протягом життя виявлено не було.

Натомість, спостерігався значний зв’язок між регулярним прийомом вітаміну D і зменшенням захворюваності на меланому та інші види раку.

У групі регулярного прийому вітаміну D було значно менше осіб із меланомою в анамнезі у порівнянні з групою, що зовсім не вживала вітамін D, 18,1% проти 32,3% (P = 0,021), а також з будь-яким типом раку шкіри в 62,1% проти 74,7% відповідно (P = 0,027).

Багатофакторний логістичний регресійний аналіз показав, що регулярний прийом вітаміну D був міцно пов’язаний зі зниженням ризику меланоми, при співвідношенні ризиків 0,447 (P = 0,016).

Нерегулярне вживання вітаміну D асоціювалося з менш значним зниженням ризику при співвідношенні ризиків 0,54 (P = 0,08).

Для будь-якого типу раку шкіри регулярний прийом вітаміну D був пов’язаний з відношенням ризиків, порівнюючи з тими, хто не вживав вітамін D, – 0,478 (P = 0,032), тоді як нерегулярне використання вітаміну D продемонструвало значення 0,543 (P = 0,061).

Схожі результати були отримані, коли дослідники розглядали підгрупу осіб з ослабленим імунітетом, хоча вони зазначили, що кількість учасників була занизькою.

Посилання на публікацію:

Regular Vitamin D Supplements May Lower Melanoma Risk – Medscape – Jan 12, 2023.

Залишити відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *