Назад

ПРИСУТНІСТЬ НІТРИТУ НАТРІЮ (Е250) У ПРОДУКТАХ ХАРЧУВАННЯ ТА РИЗИК ЦУКРОВОГО ДІАБЕТУ 2 ТИПУ

— Результати емпіричних дослідження надають нові факти для обговорення щодо певних харчових добавок

Французькі дослідники зазначили, що високе споживання нітритів з продуктів харчування та води, може збільшити ризик цукрового діабету 2 типу.

Доктор Бернард Сроу з університету Сорбона Париж-Південь з колегами зазначили, що особи, які знаходилися у найвищому тертилі вживання нітритів (у середньому 8,6 мг/добу) мали на 27% вищий ризик розвитку діабету 2 типу (коефіцієнт ризику (КР) – 1,27, 95% довірчий інтервал (ДІ) 1,04-1,54, P = 0,009) у порівнянні з учасниками, які перебували у найнижчому тертилі загального впливу споживання нітритів (у середньому 3,3 мг/добу).

Водночас, в осіб, які знаходилися в середньому тертилі із загальним споживанням нітритів (в середньому 5,1 мг/добу) не спостерігалося значного підвищення ризику діабету 2 типу.

Аналогічний  рівень ризику спостерігався при дослідженні людей, які потрапили до найвищого тертиля споживання нітритів, отриманих із продуктів харчування та води, у порівнянні з групою з найнижчим впливом протягом середнього 7,3-річного спостереження (КР 1,26, 95% ДІ 1,03 -1,54, P=0,02).

Якщо взяти виключно нітрит, що походить із харчових добавок, переважно нітрит натрію (Е250), який часто використовується в якості фіксатору кольору, він продемонстрував ще сильніший зв’язок між найвищими та найнижчими рівнями впливу (КР 0,56 мг/добу проти 0,14 мг/добу та КР 1,53, 95% ДІ 1,24-1,88 відповідно) з ризиком розвитку діабету 2 типу.

Найвищий ризик діабету 2 типу спостерігався, коли дослідники обмежили дані виключно впливом нітриту натрію. Учасники, які відносилися до групи з найвищим щоденним надходженням нітриту натрію, мали на 54% вищий ризик розвитку діабету 2 типу, аніж група з найнижчим його надходженням (0,47 мг/добу проти 0,14 мг/добу).

З іншого боку, значущого зв’язку між будь-якою кількістю нітратів і ризиком діабету 2 типу виявлено не було. Дане припущення включало загальне споживання нітратів, нітратів харчового та водного походження, нітратів харчового походження та нітрату калію.

В останньому звіті Французького агентства харчових продуктів, навколишнього середовища та професійної гігієни зазначили, що результати дослідження надають нові докази у контексті поточних дискусій щодо необхідності скорочення використання нітритних добавок в обробленому м’ясі у харчовій промисловості, а також можуть підтвердити необхідність кращого регулювання забруднення ґрунту за допомогою якісних добрив.

Тим часом певні органи охорони здоров’я з усього світу вже рекомендують громадянам обмежити споживання продуктів, що містять суперечливі харчові добавки, серед яких нітрит натрію.

Нітрити містяться у великих кількостях оброблених харчових продуктах. Дослідники зазначили, що понад 15 000 упакованих товарів, які зараз представлені на французькому ринку, містять додані нітрити або нітрати.

«Дієтичний вплив нітритів і нітратів також обумовлений певними харчовими добавками, які використовуються в якості консервантів для подовження терміну зберігання, а також забезпечують рожеве забарвлення шинки та деяких видів обробленого м’яса» – говорять автори дослідження.

Що стосується нітритів природного походження, дослідники відзначили, що найпоширенішими джерелами є зелені листові овочі та буряк, оскільки нітрити містяться у воді та ґрунті, а також часто додаються в якості добрива.

Дослідники визнали, що фрукти та овочі, зокрема зелень, є джерелом суттєвих кількостей нітритів, але декілька мета-аналізів продемонстрували помірну або дуже низьку якість доказів зв’язку споживання зелених листових овочів із сімейства хрестоцвітих із ризиком діабету 2 типу.

Поточний аналіз використовував дані про 104 168 дорослих з французького когортного дослідження. Приблизно 80% учасників складали жінки, середній вік становив 43 роки. Вплив нітритів і нітратів було визначено за допомогою 24-годинних опитувальників щодо дієти, пов’язаних із базою даних вмісту поживних речовин у продуктах харчування. Протягом дослідження було зафіксовано 969 нових випадків діабету 2 типу.

Автори попередили, що встановити причинно-наслідковий зв’язок з даного спостереження було неможливим. Інші обмеження дослідження включали потенційне упередження вибірки, пов’язане з більш здоровою поведінкою учасників когорти у порівнянні із загальною популяцією.

Джерело:

Srour B, et al “Dietary exposure to nitrites and nitrates in association with type 2 diabetes risk: Results from the NutriNet-Santé population-based cohort study” PLOS Med 2023; DOI: 10.1371/journal.pmed.1004149.

Залишити відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *