Назад

БЕЗПЕЧНІСТЬ ТА ЕФЕКТИВНІСТЬ ДІЄТИЧНИХ ДОБАВОК ДЛЯ ЗАПОБІГАННЯ Й ЛІКУВАННЯ ВИПАДІННЯ ВОЛОССЯ

Здоров’я волосся є одним із поширених занепокоєнь багатьох людей. Анатомічні та фізіологічні особливості волосся зумовлюють його постійну залежність від надходження в організм ключових поживних речовин

Незважаючи на широке використання дієтичних добавок та інших дієтичних інтервенцій для лікування випадіння волосся, безпека та ефективність наявних нутритивних інтервенцій лишається недостатньо вивченим.

МЕТА ДОСЛІДЖЕННЯ:

Метою дослідження було оцінити та узагальнити результати поширених інтервенцій, включаючи модифікацію дієти та саплементацію, які спрямовані на запобігання та лікування втрати волосся в осіб без наявного дефіциту поживних речовин при включенні у дослідження.

ОГЛЯД ДОКАЗІВ:

Пошук у базах даних «The MEDLINE», «Embase» та «CINAHL» здійснювався з моменту їх створення до 20 жовтня 2021 року, щоб знайти статті, написані англійською мовою з оригінальними висновками, отриманими в результаті досліджень застосування дієтичних втручань для лікування людей з алопецією або втратою волосся без наявного дефіциту поживних речовин на початку спостереження. Якість оцінювали за критеріями Оксфордського центру доказової медицини. Цікавим результатом був як об’єктивно, так і суб’єктивно виміряний перебіг захворювання. Дані оцінювалися з 3 по 11 січня 2022 року.

РЕЗУЛЬТАТИ:

Завдяки пошукам в вищезгаданих базах даних, були відібрані 6347 цитат, до яких було додано 11 публікацій із наявного переліку літератури. З цієї загальної кількості було включено 30 публікацій: 17 рандомізованих клінічних випробувань (РКД), 11 клінічних досліджень і 2 дослідження серії випадків. Жодне інтервенційне дослідження із дієтичними інтервенціями не відповідало критеріям включення. 

Дослідження дієтичних втручань із доказами найвищої якості показали потенційну користь препаратів «Viviscal», «Noukrin», «Nutrafol», «Lamdapil», «Pantogar», капсаїцину та ізофлавону, Омега-3 та 6 жирних кислот з антиоксидантами, яблучних нутрицевтиків, комплекс гликозидів півонії та гліциризинової кислоти, цинку, токотрієнолу і гарбузової олії. 

Дослідження з вивчення ефективності кімчі та чеонгукчанга, вітаміну D3 та дієтичної добавки «Forti5» характерізувались низькоякісними доказами покращення перебігу захворювання. Побічні ефекти були рідкісними та помірними для всіх оцінюваних методів лікування.

ВИСНОВКИ ТА АКТУАЛЬНІСТЬ:

Висновки даного систематичного огляду слід інтерпретувати в контексті дизайну кожного дослідження. Однак даний огляд свідчить про потенційну роль дієтичних добавок у запобіганні та лікуванні втрати волосся. Лікарі повинні бути зацікавленими у спільному прийнятті рішень, висвітлюючи потенційні ризики та переваги вищевказаних методів лікування пацієнтів, які скаржаться на втрату волосся. Майбутні дослідження повинні зосередитися на РКВ зі значно більшою вибіркою з динамічним порівнянням.

Джерело:

JAMA Dermatol 2022 Nov 30;[EPub Ahead of Print], L Drake, S Reyes-Hadsall, J Martinez, C Heinrich, K Huang, A Mostaghimi

Залишити відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *