Назад

ЇЖА ТА НАПОЇ ДЛЯ ПРОФІЛАКТИКИ І ЛІКУВАННЯ СЕЧОКАМ’ЯНОЇ ХВОРОБИ

У сечовивідних шляхах конкременти (камені) утворюються внаслідок дії низки причин із включенням декількох відомих механізмів.

Одним із провідних шляхів утворення конкрементів є утворення у сечі сполук кальцію з такими хімічними речовинами, як оксалат або фосфор. Камені в нирках також можуть з’являтися при надмірному утворенні сечової кислоти внаслідок високих рівнів споживання тваринних білків та відповідного утворення кінцевих продуктів їхнього метаболізму.

Вищі концентрації у сечі компонентів, які складають структуру конкрементів збільшують ризик кристалізації.

Сечовивідні шляхи не призначені для виведення твердих речовин, тому не дивно, що камені в нирках виходять дуже боляче. На щастя, у переважній більшості випадків їхньому первинному та повторному утворенню можна запобігти за допомогою харчування.

🟧 ПРОФІЛАКТИКА

Кілька важливих правил, про які слід пам’ятати, аби запобігти сечокам’яній хворобі:

🔶 БАГАТО ПИЙТЕ

Рідини, особливо вода, допомагають розрідити хімічні речовини, які утворюють камені, та не допустити їх концентрації Намагайтеся випивати 8-12 склянок води на день.

Важливим є правило споживати воду нормальної мінералізації. Про останню свідчить відсутність специфічного смаку (солоного, лужного, кислого, гіркого) та напис на етикетці – столова вода.

🔶 СПОЖИВАЙТЕ ЦИТРУСОВІ

Цитрусові фрукти та їхній сік допомагають зменшити або припинити утворення каменів завдяки природному цитрату. Зверніть увагу на лимони, апельсини та грейпфрути.

🔶 ЇЖТЕ БАГАТО КАЛЬЦІЮ ТА ВІТАМІНУ D

Якщо ви споживаєте недостатньо кальцію, рівень оксалату може зрости. Бажано отримувати кальцій з їжі, а не з дієтичних добавок, оскільки є дані, що саплементи можуть збільшувати ймовірність утворення каменів у нирках.

Хорошими джерелами кальцію є молоко, йогурт, сир (м’який та твердий). Якщо вам не подобається смак коров’ячого молока або ви його не вживаєте, спробуйте молоко без лактози, збагачене соєве або козяче молоко. Для вегетаріанців – бобові, кальцієвий тофу, темно-зелені овочі, горіхи, насіння.

Також обов’язково щодня включайте продукти з високим вмістом вітаміну D. Він допомагає організму засвоювати більше кальцію. Цей вітамін природньо міститься в жирній рибі (особливо у печінці тріски), яйцях грибах та сиру. Все більше продуктів (зокрема, молочних) збагачують вітаміном D.

🟧 ПРОДУКТИ, ЯКІ ВАРТО ОБМЕЖИТИ

🔶 СІЛЬ

Високий рівень натрію в організмі сприяє накопиченню кальцію в сечі. Намагайтеся не додавати багато солі в їжу та перевіряйте етикетки на оброблених харчових продуктах на вміст натрію. Також зазвичай багато солі містять страви у фаст-фуді. При замовленні їжі у ресторані, попросіть не додавати сіль у страви.

Крім того, зверніть увагу на те, що ви п’єте. Деякі овочеві соки мають високий вміст натрію.

🔶 ТВАРИННИЙ БІЛОК

Споживання великої кількості тваринного білка (червоне м’ясо, свинина, курка, птиця та яйця) збільшує утворення сечової кислоти. Вживання великої кількості білка також зменшує вміст в сечі хімічної речовини, яка називається цитратом. Робота цитрату полягає в запобіганні утворенню каменів у нирках.

Однак білок є важливим для загального здоров’я. Серед альтернатив тваринного білка – багато рослинних альтернатив, про які нещодавно розповідалось в окремому пості.

🔶 ОКСАЛАТИ

Їжа з високим вмістом цієї хімічної речовин може сприяти утворенню каменів у нирках. Якщо у вас вже були камені в нирках, краще суттєво обмежити вживання продуктів з високим вмістом оксалатів.

Намагайтеся вживати продукти або напої з високим вмістом кальцію одночасно з їжею, яка містить багато оксалатів. Завдяки цьому, оксалат зв’язується з кальцієм ще у кишечнику і тільки невелика його кількість потрапляє у сечовидільну систему.

До продуктів з високим вмістом оксалату відносять шоколад, буряк, горіхи, чай, ревінь, шпинат, мангольд, батат.

🔶 КОЛА

Уникайте цих напоїв. Кола містить багато фосфатів, що сприяють утворенню каменів у нирках.

🔶 ДОДАНИЙ ТА ВІЛЬНИЙ ЦУКОР

Це цукор і сиропи, які додають до оброблених харчових продуктів і напоїв. Надлишок сахарози та фруктози збільшує ризик утворення каменів у нирках. Слідкуйте за кількістю цукру, який ви споживаєте в оброблених харчових продуктах, фруктах, безалкогольних напоях і соках. Також до доданого та вільного цукру відносять кукурудзяний сироп, кристалізовану фруктозу, мед, нектар агави, сироп коричневого рису та тростинний цукор.

🟧 ЯК ХАРЧУВАТИСЯ ПРИ СЕЧОКАМ’ЯНІЙ ХВОРОБІ

Утворення конкрементів у нирках може мати рецидивуючий перебіг. Їхній повтоорній появі можна запобігти шляхом більш ретельного вибору їжі і напоїв. З цього приводу варто порадитися з вашим лікарем. Ймовірно, вам буде рекомендована спеціальна модель харчування, наприклад, дієта DASH – дієтичний підхід до контролю артеріальної гіпертензії.

Серед загальних рекомендацій, яких доцільно дотримуватись щодня:

🔸 пийте вісім-дванадцять склянок води без смаку щодня

🔸 їжте цитрусові, до прикладу, апельсин

🔸 їжте багату кальцієм їжу під час кожного прийому їжі, принаймні тричі на день

🔸 обмежити споживання тваринного білка

🔸 їжте менше солі, доданого цукру та продуктів, що містять кукурудзяний сироп з високим вмістом фруктози

🔸 уникайте їжі та напоїв з високим вмістом оксалатів і фосфатів.

Залишити відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *